III liga M: Koniec rundy zasadniczej, czas na finały
Utworzono: 2015-03-15 17:50:41 - Autor: Patryk Polek

Do ostatniej kolejki fazy zasadniczej III ligi M nie było wiadomo, kto zajmie pierwsze i drugie miejsce, premiowane organizacją turniejów finałowych. Po zwycięstwach Tęczy Sędziszów Młp. i Neobusa tabela zachowała dotychczasowy kształt i to te zespoły będą gospodarzami decydujących rozgrywek. III ligę opuszcza zaś SKS Dukla.

Spotkanie Anilany Rakszawa z AZS-em UR Rzeszów było przysłowiowym pojedynkiem o pietruszkę. Rzeszowianie w poprzedniej kolejce zapewnili sobie bowiem utrzymanie, a ekipa z Rakszawy nie miała już szans na awans do czołowej czwórki ligi. Obie ekipy z pewnością chciały zakończyć sezon zwycięstwem, dlatego też mecz miał wyrównany przebieg. Po dwóch setach na tablicy widniał wynik 1:1. Trzeci i czwarty set padł jednak łupem miejscowych, którzy utrzymali szóstą lokatę na koniec sezonu. AZS UR Rzeszów uplasował się zaś na przedostatnim, dziewiątym miejscu.

Do ciekawego pojedynku doszło w Jaśle, gdzie miejscowy MKS MOSiR podejmował Głogovię Głogów. Gospodarze, pomimo tego, że mieli trzypunktową przewagę nad SKS-em Dukla, wcale nie byli pewni utrzymania. Przyjezdni, by przypieczętować swój udział w turnieju finałowym musieli zaś ugrać przynajmniej jednego seta. Premierowa odsłona tego meczu padł jednak łupem gospodarzy. W drugiej goście przyjezdni wyrównali, lecz trzecia część gry ponownie należała do jaślan, którzy dzięki temu mogli odetchnąć z ulgą i nie martwić się o ligowy byt. Grający na luzie podopieczni Bartosza Kilara ulegli co prawda w czwartym secie rywalom 23:25, lecz w zaciętym tie-breaku zachowali więcej zimnej krwi, triumfując 18:16. Zarówno jedni, jak i drudzy mogli być zadowoleni z wyniku spotkania. MKS dzięki zwycięstwu sezon zakończył na ósmej pozycji, Głogovia zaś z czwartego miejsca awansowała do finałów III ligi.

Tylko w jednej partii meczu SKS-u Dukla z Lubczą Racławówka toczyła się wyrównana walka. Pierwsza i trzecia odsłona gładko padła łupem ekipy przyjezdnej. Druga partia miała najbardziej wyrównany przebieg. Miejscowi prowadzili w niej nawet 26:25, lecz Lubcza wyszła z opałów, wygrywając ostatecznie 32:30. Porażka w trzech setach sprawiła, że beniaminek z Dukli żegna się z rozgrywkami III ligi i w przyszłym sezonie ponownie grać będzie w IV lidze. Podopieczni trenerów Masłowskiego i Tereszkiewicza mieli jeszcze matematyczne szanse na awans do turniejów finałowych, jednak warunkiem koniecznym, oprócz wygranego przez siebie meczu, była trzysetowa porażka Głogovii w Jaśle. Tak się jednak nie stało i Lubcza zakończyła sezon 2014/2015 na piątej lokacie.

STS Klima postawiła Neobusowi Niebylec twarde warunki w swoim ostatnim występie w tym sezonie. Siatkarze Daniela Pająka mieli zapewnione bezpieczne, siódme miejsce. Niebylczanie wciąż liczyli się zaś w walce o pierwsze miejsce. Po trzech setach stało się jednak jasne, że Neobus nie wygra rundy zasadniczej, gdyż w innym meczu Tęcza Sędziszów Młp. prowadziła już z AKS-em V LO Rzeszów 2:1 (Obszerna relacja z meczu dostępna tutaj). Goście z Niebylca zdołali jednak doprowadzić do tie-breaka, przechylając szalę zwycięstwa na swoją korzyść (15:9).

Przed trzecioligowcami dwa turnieje finałowe. Pierwszy odbędzie się w Niebylcu w dniach 27-29 marca. Gospodarzem drugiego turnieju będzie zaś pierwsza po fazie zasadniczej Tęcza Sędziszów Młp. (17-19 kwietnia). Dwie najlepsze drużyny po turniejach finałowych zagra w ogólnopolskich półfinałach o awans do rozgrywek finałowych, w których stawką będzie z kolei awans do II ligi.