Utworzono: 2014-05-18 15:16:27

Wygrana Karpat, porażka Developresu

W inauguracyjnym meczu turnieju finałowego o wejście do I ligi kobiet Developres Rzeszów uległ Zawiszy Sulechów 1:3. W lepszych nastrojach są zawodniczki Karpat Krosno, które pokonały Politechnikę Częstochowską 3:1. Po pierwszym dniu rozgrywek oba podkarpackie zespoły zachowały szanse na awans do I ligi.

Mecz otwarcia rozpoczął się po myśli zawodniczek z Sulechowa, które objęły prowadzenie 10:7. Siatkarki Developresu miały spore problemy ze skończeniem ataków, co utrudniało im utrzymanie korzystnego wyniku. W dalszej fazie seta pojawiły się również kłopoty z przyjęciem zagrywki i pierwsza odsłona padła łupem Zawiszy Sulechów.

Do kolejnej odsłony rzeszowianki przystąpiły z Pauliną Peret na pozycji libero. Ta zmiana pozytywnie wpłynęła na odbiór zagrywki i set był na początku bardziej wyrównany niż poprzedni. Jednak później znów do głosu doszły zawodniczki Marka Mierzwińskiego i odskoczyły rywalkom na cztery oczka (19:15). Mimo prób pogoni, Developres znów musiał uznać wyższość przeciwniczek, które w meczu prowadziły już 2:0.

Trzeci set to bardzo dobra gra rzeszowianek. Developres grał skutecznie, dzięki czemu konsekwentnie powiększał przewagę. Poprawnie prezentowały się zarówno środkowe, jak i skrzydłowe. Partia wygrana 25:19 wlała nadzieje w serca podopiecznych Tomasza Kamudy.

Czwarta odsłona zaczęła się od zaciętej walki punkt za punkt. Dopiero od stanie 18:15 na prowadzenie wyszły siatkarki z Sulechowa, ale stało się to za sprawą słabo grających rzeszowianek. Gdy Developres przegrywał już 17:22 wydawało się, że losy pojedynku już się rozstrzygnęły. Wtedy zawodniczki trenera Kamudy zerwały się do walki i po chwili na tablicy widniał wynik remisowy po 24. Ostatnie piłki należały jednak do przyjezdnych, które zachowały w końcówce więcej spokoju i tym samym zwyciężyły 3:1.

Developres Rzeszów – Zawisza Sulechów 1:3 (20:25, 22:25, 25:19, 24:26)

Developres: Filipowicz, Szeremeta, Olszówka, Adamska, Cieśnik, Warzocha oraz Pyrć (L), Peret (L), Grzelak, Wilk.

Sytuacja w drugim meczu zmieniała się jak w kalejdoskopie. Zawodniczki spod Jasnej Góry rozpoczęły mecz od mocnego uderzenia i prowadziły już 10:4. Później krośnianki zaczęły mozolnie odrabiać starty, ale stan remisowy udało się uzyskać dopiero przy wyniku po 16. Wyrównany rezultat utrzymywał się aż do ostatnich akcji pierwszej odsłony. W końcówce dobrze spisywały się zawodniczki z Krosna i po asie Iwony Grzegorczyk wygrały pierwszą odsłonę.

Drugi set to już całkowita dominacja siatkarek z Podkarpacia. Zawodniczkom Dominika Stanisławczyka wychodziło praktycznie wszystko i o innym wyniku niż wygrana nie mogło być mowy. Pod koniec partii w grę Karpat wdało się lekkie rozluźnienie i Politechnika zdołała zmniejszyć rozmiary porażki.

Krośnianki prowadziły w trzeciej odsłonie już 14:11 i były na najlepszej drodze do zakończenia meczu w trzech setach. Tak się jednak nie stało, ponieważ zawodniczki Politechniki nie straciły wiary w wygraną i dzięki dobrej postawie zdołały przedłużyć szanse na korzystny wynik.

Czwarty set przebiegał pod dyktando krośnianek, które konsekwentnie powiększały prowadzenie. Politechnice nie pomagały ani zmiany, ani czasy brane na żądanie trenera. Karpaty wygrały partię bardzo wysoko i potwierdziły, że mogą być czarnym koniem turnieju finałowego.

Karpaty Krosno – Politechnika Częstochowska 3:1 (28:26, 25:22, 23:25, 25:12)

Krosno: Nadziałek, Grzegorczyk, Paluch, Beda, Dziadosz, Perlińska oraz Bielecka (L), Wilk, Halsz, Witkoś.

W sobotę kibiców czeka pojedynek derbowy pomiędzy Developresem Rzeszów a Karpatami Krosno. Mecz rozpocznie się o godzinie 16.30 w hali IV LO w Rzeszowie.