Nad morze po medal - MP Sędziów rozpoczęte
Utworzono: 2015-05-24 10:51:41 - Autor: Faustyna Niedbała

W dniach 22-24 maja w Łebie odbywają się Mistrzostwa Polski Sędziów Piłki Siatkowej. Szesnaście drużyn podzielonych na 4 grupy walczy o czołowe miejsca w kraju. Nasza drużyna rozpoczęła swoje rozgrywki dopiero w sobotę, grając 3 mecze w grupie oraz spotkanie ćwierćfinałowe. Zasady obowiązujące na turnieju określają, że w każdym zespole na boisku ma być zawsze przynajmniej jedna kobieta oraz sędzia szczebla centralnego. Mecze grupowe rozgrywane były po 2 sety bez względu na wynik.

Pierwszy mecz Podkarpackie zagrało z drużyną z województwa Warmińsko-Mazurskiego. Nasza ekipa szybko wyszła  na prowadzenie, a przeciwnicy nie byli w stanie powstrzymać Grzegorza Wolanina, Michała Kazały i Michała Pasterza, którzy trzymali grę w ofensywie. Set zakończył się wynikiem 25:15.

Po gładkim zwycięstwie nikt nie spodziewał się, że w drugim secie coś może pójść nie tak. Jednak kilka błędów własnych po stronie Podkarpacia doprowadziło do wyniku 0:5. Później było tylko gorzej. Nieskończone ataki, słabe przyjęcie oraz nieporozumienia w obronie powodowały wzrost przewagi przeciwników, którzy zdobywali punkty seriami. Pod koniec partii nasz zespół powrócił do skuteczniejszej gry, lecz było już za późno by odwrócić losy drugiego seta i mecz zakończył się przy stanie 14:25.

Podkarpackie - Warmińsko-Mazurskie 1:1
(25:15, 14:25)

Podkarpackie: Młocek, Kielar, Wolanin, Kazała, Pasterz, Wierzbowicz, Ludera (libero) oraz Jędrejek-Kicior, Witek, Kondyjowski, Serwatko

Drugi mecz w grupie Podkarpacie zagrało z gospodarzami turnieju - województwem Pomorskim. Nasz zespół nawet ma chwile nie oddał inicjatywy przeciwnikowi, dobrze rozpoczynając seta (8:0) przy trudnej zagrywce Małgorzaty Młocek oraz czujnej grze na siatce pozostałych zawodników. Ataki Patryka Wierzbowicza, czy Michała Kazały tylko powiększały naszą przewagę. Przy stanie 17:5 na zagrywkę wszedł Michał Pasterz, który zdobył w tym elemencie 4 punkty z rzędu. Partia zakończyła się wynikiem 25:10.

Druga odsłona meczu przebiegała podobnie do poprzedniej. Tym razem Podkarpacie zabłysnęło również w bloku. Grzegorz Wolanin  nie pozwalał przebić się atakiem zawodnikom z Pomorskiego. Ataki Konrada Witka także nie pozostawialy złudzeń że tą partię również wygra nasz zespół. Zdezorientowany gospodarz nie podjął już walki i set zakończył się z wynikiem 25:14 dla Podkarpacia.

Podkarpackie - Pomorskie 2:0
(25:10, 25:14)

W ostatnim meczu grupy faworytem zdecydowanie było już województwo podkarpackie. Lubelskie przegrało swoje dotychczasowe spotkania i tak też było w tym przypadku. Małgorzata Młocek prowadziła grę bardzo spokojnie, pozwalając wszystkim współzawodnikom wykazać się umiejętnościami w ataku. Trudną zagrywkę dołożył Patryk Wierzbowicz. Ten sam zawodnik zakończył pierwszego seta 25:18.

Druga partia przyniosła nieco rozluźnienia w szeregach naszego zespołu. Kilka zepsutych ataków doprowadziło do stanu 5:8. Szybko jednak powróciliśmy do dobrej gry i po chwili to lubelskie przegrywało kilkoma punktami. Do stanu 20:15 skutecznym atakiem doprowadził Maciej Kondyjowski, a mecz zakończył się wynikiem 2:0 (25:18). Tym samym Podkarpacie przeszło do ćwierćfinału zajmując I miejsce w grupie.

Podkarpackie - Lubelskie 2:0
(25:18, 25:18)

Podkarpackie: Młocek, Witek, Wolanin, Kazała, Pasterz, Wierzbowicz, Ludera (libero) oraz Jędrejek-Kicior, Kielar, Kondyjowski, Serwatko.

Rozstrzygnięcia w pozostałych grupach sprawiły, że naszym przeciwnikiem w ćwierćfinale został zespół z Małopolski. Spotkanie okazało się bardzo ciekawym i zaciętym pojedynkiem. Obie ekipy walczyły o wejście do czwórki najlepszych zespołów turnieju. Pierwsza partia nie rozpoczęła się zbyt obiecująco dla naszej drużyny.  Na tablicy widniał już wynik 2:5, ale wtedy na zagrywkę wszedł Grzegorz Wolanin. Trudny serwis nie pozwalał przeciwnikom wyprowadzić akcji w ataku, a z kolei po naszej stronie siatki skutecznymi zagraniami popisywał się Michał Kazala. Podkarpacie wyszło na prowadzenie 12:5. Kilka punktów dołożył również Konrad Witek, który ustalił wynik pierwszego seta na 25:20.

W kolejnej partii drużyna z Małopolski nie pozwoliła juz sobie na tak dużą stratę punktów. Do połowy seta utrzymywała się przewaga naszych przeciwników 1:3, 5:8, 10:13. Atakiem po skosie Michał Kazała doprowadził jednak do remisu 15:15. Wtedy rozpoczęła się gra punkt za punkt. Obie drużyny były zdeterminowane do zwycięstwa. Przy 20:22 środkowy z Małopolski zaatakował przechodząca piłkę w aut, co okazało się akcją dla przebiegu tego seta. Kolejne 4 punkty zdobył atakujący z Podkarpacia ustanawiając wynik na 25:22. Warto zaznaczyć że ten sam zawodnik zdobył ponad 20 punktów w całym spotkaniu. Ekipa z Podkarpacia awansowała do półfinału. Kolejne mecze o Mistrzostwo Polski zaplanowane zostały na kolejny dzień turnieju.

Podkarpackie - Małopolskie 2:0
(25:20, 25:22)