Polacy pokonali Greków w LE, grali zawodnicy z Podkarpacia
Utworzono: 2014-06-17 03:12:04 - Autor: Patryk Polek

Polscy zawodnicy, pokonali w czterech setach Greków w rozgrywkach Ligi Europejskiej mężczyzn. Ekipa dowodzona przez Andrzeja Kowala odniosła pierwsze zwycięstwo w czwartym meczu tych rozgrywek.

Wyrównana walka w partii otwarcia toczyła się do stanu 5:5. Później Grecy popełnili serię błędów. Rozregulowany celownik miał lider gospodarzy Mitar Djurić. Po naszej stronie tego samego nie można było powiedzieć o Michale Kaczyńskim. Po jego ataku biało-czerwoni wyszli na prowadzenie 17:11 i spokojnie wygrali pierwszego seta 25:20. Kaczyński w tej części spotkania zdobył aż 8 punktów.

W drugiej odsłonie meczu przebudził się Djurić. Mimo lepszej postawy kapitana Greków, wszyscy biało-czerwoni  prezentowali się równie dobrze. Po udanej akcji Dawida Dryi podopieczni Andrzeja Kowala schodzili na drugą przerwę techniczną z prowadzeniem 16:13. Niestety w następnej fazie tego seta ciężar gry na siebie wziął Djurić. Jego ataki pozwoliły najpierw gospodarzom wyrównać, a później wyjść na prowadzenie. Utrata sporej przewagi podłamała młodych Polaków. Spadek formy kosztował naszą drużynę porażkę w tym secie 21:25.

Na trzecią partię nasi siatkarze wyszli niezwykle zmotywowani. Świetna gra w bloku i ataku naszych środkowych Mateusza Bieńka i Dawida Dryi pozwoliła trenerowi Andrzejowi Kowalowi przekazać uwagi na drugiej przerwie technicznej przy stanie 16:11 dla Polaków. Konsekwentna, spokojna gra biało-czerwonych, przy nerwach rywala po drugiej stronie siatki, pozwoliła im zwyciężyć 25:17 i zapewnić sobie punkt w tym meczu z Grekami.

Polacy zagrali jednak o całą stawkę. Natchnieni dobrą postawą z poprzedniej partii prowadzili już 13:9. Jednak Grecy ruszyli w pogoń. W zdawało się kluczowym momencie tego kontrataku w sukurs gospodarzom przyszedł arbiter. Najpierw nie uznał on dobrego ataku Kaczyńskiego, chwilę później ukarał nasz zespół czerwoną kartką i odebrał mu punkt za dyskusję z sędziami. Na domiar złego Grecy błyskawicznie objęli prowadzenie 18:17, po aucie Kaczyńskiego. Ten fatalny okres nie zabił woli walki w Polakach. Biało-czerwoni wzięli się w garść i zaczęli grać jak z nut. Nie było dla nich rzeczy niemożliwych tego dnia w hali w Larisie. Ostatecznie ten set 25:21 tak jak cały mecz 3:1 dla młodej drużyna znad Wisły.

W ekipie Andrzeja Kowala wystąpiło kilku zawodników z Podkarpacia. W pierwszym składzie wybiegli: rozgrywający Resovii, wypożyczony na drugi sezon do Czarnych Radom, Michał Kędzierski, a także środkowy, który powraca do Rzeszowa w przyszłym sezonie, Dawid Dryja. Na pozycji libero zagrał nowy nabytek wicemistrzów Polski, Michał Żurek. Ponadto na zmiany wchodził przyjmujący, Michał Filip.

Grecja – Polska 1:3
(20:25, 25:21, 17:25, 21:25)

Grecja: Papangelopoulos, Tzourits (21), Stivachtis (1), Kokkinakis (10), Protopsaltis (9), Takouridis (6), Stefanou (libero) oraz Tzioumakas (3), Dalakouras i Angelopoulos
Polska: Kaczyński (18), Wachnik (11), Kędzierski, Stolc (13), Bieniek (9), Dryja (6), Żurek (libero) oraz Muzaj (8), Filip i Hain